Umowa najmu okazjonalnego
Ten wpis adresowany jest do wszystkich osób, które chcą wynająć mieszkanie, a nie za bardzo wiedzą jaką umowę wybrać. Aby czuć się w pełni zabezpieczonymi, proponujemy wam umowę najmu okazjonalnego. Jeżeli jesteście zainteresowani, jak wygląda taka umowa, zachęcamy do przeczytania tego wpisu.
Czym ta umowa różni się od tradycyjnej umowy najmu?
Wyobraźcie sobie, że zawieracie zwykłą umowę najmu. Albo zawieracie ją na tzw. gębę. Osoba która będzie wynajmowała od was mieszkanie przestanie płacić czynsz lub nie będzie go uiszczać albo niszczy lokal. W dodatku nie chce się z niego wyprowadzić mimo rozwiązania lub wypowiedzenie umowy. Co wtedy? Wówczas jako wynajmujący nie macie żadnych ochronnych narzędzi prawnych. Prawo mocno chroni lokatora. Waszą jedyną nadzieją jest trwającym całe miesiące postępowanie eksmisyjne. Z wyrokiem o eksmisję trzeba zgłosić się do komornika, który może przymusowo usunąć lokatora z lokalu. Bez wyroku nie można go w żaden sposób zmusić do opuszczenia mieszkania. Oprócz tego istnieje również coś co nazywa się okresem ochronnym przed eksmisją. Trwa od 1 listopada do 31 marca. W tym czasie niechcianego lokatora nie pozbędziecie się na pewno.
Umowa najmu okazjonalnego, zdecydowanie ułatwia eksmisję najemcy i osób wraz z nim zamieszkujących. Eksmitowanym nie trzeba zapewniać zastępczego lokalu i można ich eksmitować w dowolnym momencie roku. Bez względu na to czy najemcą jest kobieta w ciąży czy też osoba niepełnoletnia. Proszę sobie wyobrazić, że zwykła umowa najmu przed tym nas nie chroni! Wówczas możemy być jako wynajmujący narażeni na zapewnienie najemcy innego lokum. I tak – nie możemy wyrzucić niechcianego lokatora ot tak z mieszkania, mimo że nie płaci czynszu czy niszczy lokal.
Poniżej krótkie know-how jak zabezpieczyć się przed nieuczciwym najemcą
Pamiętajcie, że to tylko wygląda groźnie, ale finalnie przez zagrożeniami właśnie ma was chronić. Trochę suchej teorii: najem okazjonalny jest to szczególny rodzaj umowy najmu mieszkania. Aby doszło do jego zawarcia należy spełnić kilka warunków:
- umowa najmu okazjonalnego powinna być zawarta w formie pisemnej,
- powinna być zawierana przez osoby fizyczne (nie przez np. spółki),
- zawierana jest na czas określony – max. 10 lat (można ją przedłużać),
- wynajmowany dom, mieszkanie mogą służyć tylko celom mieszkaniowym,
- umowę najmu okazjonalnego należy zgłosić do Urzędu Skarbowego w ciągu 14 dni od początku obowiązywania tej umowy,
- załączniki do umowy najmu okazjonalnego: 1. oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji (forma aktu notarialnego). Najemca poddaje się egzekucji. Zobowiązuje się wydać i opróżnić używany lokal w terminie nie krótszym niż 7 dni od dnia doręczenia żądania najemcy; 2. wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu; 3. oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu, o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w tym oświadczeniu (sporządzone w formie pisemnej lub poświadczone notarialnie).
Działanie krok po kroku:
- właściciel mieszkania (wynajmujący) podpisuje z najemcą umowę najmu okazjonalnego,
- załącznikiem do tej umowy będzie oświadczenie właściciela lokalu (osoba trzecia) lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu, o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w tym oświadczeniu,
- następnie najemca udaje się do notariusza przedkładając mu w oryginale umowę najmu okazjonalnego wraz z załącznikiem i na tej podstawie notariusz sporządza w formie aktu notarialnego oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji.
Trochę praktyki:
Załóżmy, że mamy już wszystko – umowę najmu okazjonalnego wraz z załącznikami (w tym oświadczanie najemcy w formie aktu notarialnego) i zgłosiliśmy umowę do urzędu skarbowego. Ale także załóżmy wersję bardzo pesymistyczną tzn. trafił nam się najemca, który niszczy wynajmowany lokal. Czy też nie płaci czynszu, nie opłaca rachunków za media. A na dodatek nie chce się wyprowadzić z naszego lokalu albo, że umowa wygasła, a my nie chcemy jej przedłużać a mimo to najemca dalej mieszka w naszym lokalu. Co wtedy? W przypadku wygaśnięcia lub rozwiązania umowy najmu okazjonalnego lokalu, jeżeli najemca dobrowolnie nie opróżnił lokalu, właściciel doręcza najemcy żądanie opróżnienia lokalu, sporządzone na piśmie opatrzonym urzędowo poświadczonym podpisem właściciela, które to żądanie zawiera:
- oznaczenie właściciela oraz najemcy, którego żądanie dotyczy,
- wskazanie umowy najmu okazjonalnego lokalu i przyczynę ustania stosunku z niej wynikającego,
- termin, nie krótszy niż 7 dni od dnia doręczenia żądania najemcy, w którym najemca i osoby z nim zamieszkujące mają opróżnić lokal. Jeżeli upłynie minimalny termin 7 dni na wyprowadzkę a najemca nadal nie wyprowadza się, właściciel składa do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu, o którym mowa powyżej. Do wniosku załącza się: 1. żądanie opróżnienia lokalu wraz z dowodem jego doręczenia najemcy albo dowodem wysłania go przesyłką poleconą; 2. dokument potwierdzający przysługujący właścicielowi tytuł prawny do lokalu, którego opróżnienia dotyczy żądanie właściciela; 3. potwierdzenie zgłoszenia umowy do urzędu skarbowego.
Czy umowa najmu okazjonalnego odstraszy ewentualnego najemcę?
Z punktu widzenia uczciwego najemcy, jedyną niedogodnością jest wymóg wskazania innego lokalu na wypadek eksmisji. Właściciel mieszkania, żeby zażądać przymusowej wyprowadzki w trakcie trwania umowy, musi mieć do tego solidne podstawy – tj. brak zapłaty za czynsz, zadłużenie w płatności opłat czy dewastacja, niszczenie lokalu – czyli takie działania które są niezgodne z postanowieniami umowy.
Koszty
Warto wiedzieć, że oświadczenie o poddaniu się egzekucji w formie aktu notarialnego to koszt 1/10 minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego na rok spisywania aktu – i na rok 2020 jest to kwota w wysokości 260 zł netto (319,80 zł brutto) i w praktyce ponosi go wynajmujący celem zabezpieczenia swoich interesów, więc najemca nie jest narażony na dodatkowe opłaty.
Podobał się ci ten artykuł? Zapraszamy do innych naszych materiałów np. o notariuszach.
Podsumowując
Aby skutecznie i zgodnie z prawem ochronić się przez ewentualnym nieuczciwym lokatorem, warto spisać umowę najmu okazjonalnego. Dzięki temu szybciej i sprawniej można pozbyć się nieuczciwego lokatora.