Sytuacja majątkowa małżeństwa na europejskich przykładach
Rozdzielność, wspólność a może odszkodowanie majątkowe? Jakie rozwiązania prawne regulujące kwestie majątkowe w małżeństwie stosowane są w innych krajach europejskich. Gdyby ktoś był zainteresowany pozyskaniem informacji dotyczących rozdzielności majątkowej małżeńskiej w Polsce, serdecznie zapraszamy do lektury naszego artykułu sprzed paru tygodni. Klik!
Jakie dane i dokumenty potrzebne są notariuszowi do sporządzenia aktów notarialnych? Część II
Kontynuacja budowy aktu notarialnego oraz pojęć znajdujących się w niemal każdej umowie notarialnej dotyczącej sprzedaży nieruchomości lub innego prawa. We wcześniejszym wpisie opisywaliśmy pierwszą część informacji jakich potrzebuje notariusz/notariuszka, celem sporządzenia aktu notarialnego.
Jakie dane i dokumenty potrzebne są notariuszowi do sporządzenia aktów notarialnych?
Nasi klienci przed wizytą w kancelarii notarialnej, zastanawiają się jak będzie wyglądał akt notarialny i czemu potrzebujemy do jego sporządzenia tak wielu dokumentów i informacji.
Przedstawiamy schemat budowy każdego aktu notarialnego, który stosujemy jako warszawskie notariuszki, zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy – Prawo o notariacie.
Sprawy małżeńskie i nie-małżeńskie
W kancelarii notarialnej za każdym razem pytamy naszych klientów o ich stany cywilne. Niektórzy reagują zakłopotaniem a inni lekkim zmieszaniem. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że takiego pytania od notariusza możemy się spodziewać dokonując czynności notarialnych.
Umowa deweloperska
Nie wyobrażamy już sobie zakupu lokalu mieszkalnego od dewelopera, który dopiero ma być wybudowany, a na który nie rzadko będziemy brali kredyt bez podpisania tak zwanej umowy deweloperskiej.
Podział majątku
Do podziału majątku ruchomości np. pamiątek rodzinnych, czy mebli może dojść na podstawie zwykłego porozumienia między małżonkami. Jeśli chodzi jednak o nieruchomości – dom, czy chociażby lokal, to należy dokonać podziału drogą umowy o podziale majątku spisanej u notariusza w formie aktu notarialnego. Oczywiście do podziału może dojść również drogą sądową, jednak jak możecie się domyśleć, polecaną przez nas opcją będzie ta pierwsza, chociażby z uwagi na zdecydowanie krótszy czas procedowania.
Zgubiłem wypis aktu notarialnego. Co dalej?
Trzeba pamiętać, że czas przechowywania aktów notarialnych w kancelarii jest ograniczony do 10 lat. W tym czasie, jako strona czynności, w każdej chwili możemy zwrócić się do notariusza o wydanie nam wypisu aktu notarialnego. A co zrobić gdy minie ten czas? Czytajcie na naszym notarialny, warszawskim blogu.
Czym jest pełnomocnictwo?
Zawarcie umowy np. sprzedaży mieszkania, którą trzeba sporządzić u notariusza, czy oddania go w najem może stać się dla nas problematyczne, gdy wypadną nam naglące sprawy i nie możemy stawić się osobiście. Warto wtedy zastanowić się nad pełnomocnikiem
Rozdzielność majątkowa
Zawierając związek małżeński godzimy się na ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej. Oznacza, że po za pewnymi wyjątkami na przykład otrzymania spadku lub darowizny, wszystko co zgromadzimy podczas trwania małżeństwa jest wspólne. Wspólne nie w znaczeniu po połowie, a bardziej co moje to i twoje w całości. Faktyczne rozdzielenie płatności czy prowadzenie różnych rachunków bankowych nie daje nam w sensie prawnym rozdzielności majątkowej.
Spółka osobowa – tak w ogóle
Spółka osobowa czyli jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna, która jest najlepsza dla twojego przedsiębiorstwa. Wszystko o spółkach osobowych.
Rejestry Notarialne
Czy testament bliskiej nam osoby został kiedykolwiek spisany? Niewiele osób wie, że można taką informację sprawdzić w czymś, co nazywamy Rejestrami Notarialnymi!
Umowa darowizny – co powinniście o niej wiedzieć
Darować serce, kwiaty, czas… Opowiemy Wam o tym co możemy darować w języku prawniczym. I co Was czeka gdy postanowicie obdarzyć kogoś darowizną. Zapraszamy do lektury.
Co to jest hipoteka?
Co to jest hipoteka. Na czym polega? Kiedy powstaje, jak ją ustanowić, a na końcu jak ją wykreślić z księgi wieczystej? Poniżej odpowiadamy na wszystkie te pytania, opierając się na najczęściej występujących w życiu przykładach.
Opłaty notarialne. Wszystko o kosztach u notariusza
Trzeba byłoby mieć torbę gotówki przy sobie, mnóstwo Zdecydowana większość osób u notariusza pojawia się góra dwa razy w życiu. Najczęściej powodem wizyty w kancelarii notarialnej jest zamiar kupna lub sprzedaż nieruchomości. Właśnie na przykładzie umowy sprzedaży nieruchomości omówimy opłaty jakie się z nią wiążą.
Tytuł egzekucyjny, czyli egzekucja w akcie
Trzeba byłoby mieć torbę gotówki przy sobie, mnóstwo cierpliwości i czasu aby kupić mieszkanie u notariusza, gdyby w prawie nie było pojęcia egzekucji i artykułu 777 kodeksu postępowania cywilnego.
Księga wieczysta – artykuł II
Jak czytać księgę wieczystą? Przygotowaliśmy dla Was mały poradnik o tym co? gdzie? i jak znajdziecie w księdze wieczystej.
Zapraszamy do pierwszej części artykułu. Klik!
Księga wieczysta – artykuł I
Czym są księgi wieczyste i czemu służą? Księga wieczysta jest to rejestr publiczny, który przedstawia stan prawny nieruchomości (gruntowych, budynkowych, lokalowych, czy spółdzielczych własnościowych praw do lokali). Większość lokali ma urządzone księgi wieczyste.
Zapraszamy do drugiej części artykułu, o tym jak czytać księgę wieczystą. Klik!
Przez kogo zawierana jest umowa najmu instytucjonalnego?
Najem instytucjonalny skierowany jest do osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, bądź też dla spółek, które zajmują się najmem lokali. Te i inne prawne wątpliwości w tekście poniżej. Czytajcie.
Zapraszamy do artykułu. W razie porady prawnej prosimy o kontakt ewentualnie odwiedzenia naszej kancelarii notarialnej w centrum Warszawy.
Zadatek a zaliczka. Różnice przy umowie przedwstępnej sprzedaży nieruchomości
Pierwsze pojęcie jest umocowane prawnie, drugie jest potoczne. Kiedy i jak używać obu? Czy przy umowie przedwstępnej brać zadatek czy zaliczkę? Te i inne prawne wątpliwości w tekście poniżej. Czytajcie.
Zapraszamy do artykułu. W razie porady prawnej prosimy o kontakt ewentualnie odwiedzenia naszej kancelarii notarialnej w centrum Warszawy.
Umowa dożywocia
W uproszczeniu jest to umowa na podstawie której osoba X otrzymuje, przykładowo mieszkanie w Warszawie, by w zamian za nie opiekować się osobą Y, która to mieszkanie przeniosła na osobę X.
Zapraszamy do artykułu. W razie porady prawnej prosimy o kontakt ewentualnie odwiedzenia naszej kancelarii notarialnej w centrum Warszawy.
Jak napisać testament? Rozporządzić majątkiem na wypadek śmierci można jedynie przez testament.
Nie ma obecnie innej drogi, by za życia uregulować, komu przypadnie majątek po naszej śmierci. Testament jest czynnością prawną, która może być przeprowadzona na kilka różnych sposobów. Może być sporządzony:
- osobiście (jest to tzw. testament własnoręczny),
- przed notariuszem – testament notarialny,
- a także wyjątkowo – testament urzędowy, testament ustny, testament podróżny i testament wojskowy.
Zapraszamy do artykułu. W razie porady prawnej prosimy o kontakt ewentualnie odwiedzenia naszej kancelarii notarialnej w centrum Warszawy.
Jak założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?
Kasia wpisała w wyszukiwarkę internetową Notariusz Warszawa Centrum, Notariusz Warszawa Śródmieście i wybierając dobrego notariusza z Warszawy, który ma wysokie oceny, szybko umówiła się telefonicznie u niego na czynność założenia spółki z o.o. (przy okazji po akcie notarialnym u notariusza w Centrum postanowiła udać się do swojej ulubionej kawiarenki przy ulicy Koszykowej). Notariusz w zwrotnym mailu do Kasi poinformował ją odpowiadając na pytanie jak założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, aby przyszła na umówioną czynność z dowodem osobistym i aby w treści maila podała najważniejsze elementy umowy spółki.
Zapraszamy do artykułu. W razie porady prawnej prosimy o kontakt ewentualnie odwiedzenia naszej kancelarii notarialnej w centrum Warszawy.
Czy odrzucić spadek? A jeśli tak to jak to zrobić?
Odrzucenie spadku. W większości przypadków spadek kojarzy nam się ze smutnym faktem odejścia kogoś z tego świata. Czasami w filmach możemy zobaczyć motyw otrzymania spadku po nieznanym bogatym krewnym. Przyjemna niespodzianka. Niestety czasem zdarzają się również mniej przyjemne historie. Przykładowo zawiadomienie z sądu, że właśnie staliśmy się spadkobiercami dalekiego wujka hulaki.
Zapraszamy do artykułu. W razie porady prawnej prosimy o kontakt ewentualnie odwiedzenia naszej kancelarii notarialnej w centrum Warszawy.
Czy wiedzieliście, że będąc w związku małżeńskim można dokonać darowizny:
- z majątku osobistego jednego z małżonków na majątek wspólny małżonków, na zasadach wspólności majątkowej małżeńskiej,
lub
- z majątku wspólnego w którym obowiązuje ustrój wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej na majątek osobisty jednego z nich
Przedstawiamy dwie krótkie historyjki, będące przykładami sytuacji.
Zapraszamy do artykułu. W razie porady prawnej prosimy o kontakt ewentualnie odwiedzenia naszej kancelarii notarialnej w Śródmieściu Warszawy.
Sposób na szybsze rozpoznanie wniosku o wpis hipoteki
Dotychczas na wpis hipoteki do działu IV księgi wieczystej czekało się do 4 miesięcy, czasem np. dla Warszawa Śródmieście czas wynosił nawet do 4,5 miesiąca. Kredytobiorca nie ma na to wpływu. Łatwo się domyśleć, że w związku z koronawirusem wpisy będą dokonywane jeszcze wolniej, ze względu na ograniczenia dostępu do sądu wieczystoksięgowego. Nawet jeśli wpis hipoteki zostanie ustanowiony w treści aktu notarialnego u notariusza, czas oczekiwania będzie taki sam. Mamy sposób na szybsze rozpoznanie wniosku.
Zapraszamy do artykułu. W razie porady prawnej prosimy o kontakt ewentualnie odwiedzenia naszej kancelarii notarialnej w centrum Warszawy.
Zadatek a koronawirus, czyli siła wyższa
Zadatek u notariusza występuje przy zawarciu przedwstępnej umowy sprzedaży na przykład nieruchomości. Jego funkcja to zabezpieczenie obu stron umowy: kupującego i sprzedającego. Co się dzieje z zadatkiem w czasach koronawirusa? Czy możemy sytuację w kraju spowodowaną covid-19 zaliczyć do tzw. siły wyższej?
Umowa najmu okazjonalnego
Ten wpis adresowany jest do wszystkich osób, które chcą wynająć mieszkanie, a nie za bardzo wiedzą jaką umowę wybrać. Aby czuć się w pełni zabezpieczonymi, proponujemy wam umowę najmu okazjonalnego. Jeżeli jesteście zainteresowani, jak wygląda taka umowa, zachęcamy do przeczytania tego wpisu.
Depozyt notarialny – czym jest, do czego służy i czy warto z niego skorzystać?
W Polsce depozyt notarialny nie jest tak znany jak w innych krajach, a szkoda ponieważ jest jednym z najbezpieczniejszych form zabezpieczenia przy zawieraniu wielu transakcji.
Co oznacza spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu i czym się różni od lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość?
Gdy chcemy sprzedać lub kupić mieszkanie, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że nasz lokal może mieć jedną z dwóch form prawnych, są nimi:
– lokal stanowiący odrębną nieruchomość
– spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
Wszystko co chcielibyście wiedzieć o dobrym notariuszu
Większość słyszała o takim zawodzie jak notariusz, większość kojarzy nawet, że jest on prawnikiem. Co właściwie robi notariusz ? To pytanie które zadaję sobie pewnie większość z was