Notariusz Warszawa Centrum Śródmieście Wola Ochota Mokotów Kancelaria Notariusze
Notariusz Warszawa
+48 537 052 800; +48 22 404 78 04
otwarte: poniedziałek – piątek
09:00 – 17:00
Notariusz Warszawa

Rozdzielność majątkowa

Rozdzielność majątkowa

Często będąc w związku małżeńskim towarzyszy nam przeświadczenie, że pieniądze które zarabiamy są tylko nasze, zaś pensja małżonka należy tylko do niego.

Zawierając związek małżeński godzimy się na ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej. Oznacza, że po za pewnymi wyjątkami na przykład otrzymania spadku lub darowizny, wszystko co zgromadzimy podczas trwania małżeństwa jest wspólne. Wspólne nie w znaczeniu po połowie, a bardziej co moje to i twoje w całości. Faktyczne rozdzielenie płatności czy prowadzenie różnych rachunków bankowych nie daje nam w sensie prawnym rozdzielności majątkowej.

Czasami jednak warto zastanowić się nad prawnym uregulowaniem rozdzielności majątkowej małżeńskiej, z uwagi na jej liczne korzyści.

Konsekwencje biznesowe

Na przykład w sytuacji, gdy prowadzimy działalność gospodarczą i nie chcemy, aby nasz małżonek musiał wyrażać zgodę na czynności związane z funkcjonowaniem naszej firmy, na przykład w zakresie zaciągania zobowiązań finansowych. Czy też nie chcemy, aby nasz małżonek musiał ponosić negatywne konsekwencje majątkowe naszych posunięć biznesowych.

Rozdzielność majątkowa nie ma wpływu na możliwość dokonywania darowizn między małżonkami, gdyż jesteśmy dalej osobami bliskimi w rozumieniu Ustawy o podatku od spadków i darowizn i korzystamy ze zwolnienia podatkowego. Ustanowienie rozdzielności nie zmienia też sposobu ustawowego dziedziczenia uregulowanego w Kodeksie Cywilnym. W dalszym ciągu w pierwszej kolejności do dziedziczenia powołany jest małżonek razem z dziećmi. W końcu trzeba dodać, że zawarcie takiej umowy nie znosi praw i obowiązków wynikających z zasad obowiązujących w stosunkach rodzinnych, w szczególności wspólnego rozstrzygania o istotnych sprawach rodziny, wzajemnej pomocy i współdziałania dla dobra rodziny.

Co się zmieni

Z chwilą zawarcia umowy majątkowej małżeńskiej każdy z małżonków zaczyna zarządzać swoim majątkiem osobno, a majątek nabyty w czasie trwania wspólności ustawowej staje się współwłasnością po połowie.

Pieniądze które zarabiamy są tylko nasze, zaś pensja małżonka należy tylko do niego. Następuje również wyłączenie możliwości wspólnego rozliczania się z podatku dochodowego od osób fizycznych. Nasz małżonek nie musi wyrażać zgody na czynności związane z funkcjonowaniem naszej firmy w zakresie zaciągania zobowiązań finansowych. Jak również nie będzie musiał ponosić negatywnych konsekwencji majątkowych naszych posunięć biznesowych, pod warunkiem gdy zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej i jej rodzaj będą wiadome kontrahentom. W tym celu prowadząc działalność gospodarczą należy ujawnić ten fakt w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Koszty intercyzy

Warto wiedzieć, że umowę majątkową małżeńską (intercyzę), można sporządzić przed zawarciem małżeństwa jak i w trakcie jego trwania. W tym pierwszym przypadku umowa wchodzi w życie z chwilą zawarcia związku małżeńskiego, w drugim przypadku z chwilą jej podpisania, ale trzeba okazać skrócony odpis aktu małżeństwa. Aby umowa była ważna konieczna jest forma aktu notarialnego. Koszt takiej umowy to czterysta złotych netto oraz podatek VAT w wysokości 23 procent.

Ta strona korzysta z ciasteczek Więcej informacji

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Zamknij