Notariusz Warszawa Centrum Śródmieście Wola Ochota Mokotów Kancelaria Notariusze
Notariusz Warszawa
+48 537 052 800; +48 22 404 78 04
otwarte: poniedziałek – piątek
09:00 – 17:00
Notariusz Warszawa

Wyższe raty w banku do momentu wpisu hipoteki w dziale IV księgi wieczystej

Wyższe raty w banku do momentu wpisu hipoteki w dziale IV księgi wieczystej

Standardowo czas liczony pomiędzy wypłatą z banku kredytu, aż do momentu wpisania hipoteki na rzecz banku w księdze wieczystej wiąże się z podwyższeniem rat. Na dokonanie wpisu hipoteki przez sąd wieczystoksięgowy trzeba czekać zwykle kilka miesięcy. Nawet jeśli wpis hipoteki zostanie ustanowiony w treści aktu notarialnego u notariusza, czas oczekiwania na wpis hipoteki będzie taki sam, tzn. kilka miesięcy. Zwłaszcza dziś, w czasie koronawirusa (Covid-19) jest to ogromne obciążenie dla kredytobiorcy. 

Nie będziemy poświęcały tego wpisu podstawom, z których wynika podwyższanie rat przez banki, do czasu wpisu hipotek na ich rzecz, a skupimy się na tym, co możemy zrobić aby wpis został dokonany przez sąd jak najszybciej. 

Od początku …

Jaki jest czas oczekiwania na wpis hipoteki w księdze wieczystej ?

Warto wiedzieć, że dotychczas na wpis hipoteki do działu IV księgi wieczystej czekało się od 3 – 4 miesięcy. W większych miastach, na przykład w Warszawie czas oczekiwania wynosił nawet powyżej pół roku, w zależności od Wydziału Ksiąg Wieczystych, np. dla Warszawa Śródmieście czas wynosił dotychczas nawet do 4,5 miesiąca. Kredytobiorca nie ma na to wpływu. Łatwo się domyśleć, że w związku z koronawirusem wpisy będą dokonywane jeszcze wolniej, ze względu na ograniczenia dostępu do sądu wieczystoksięgowego, do Poczty Polskiej jak również w związku ze zmniejszoną obsadą stanowisk itp. 

Co możemy zrobić, aby okres na wpis hipoteki trwał krócej?

Warto skorzystać z możliwości złożenia do sądu, w którym prowadzona jest księga wieczysta dla naszej nieruchomości (nieruchomości gruntowej, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość) czy dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu tak zwanego wniosku o przyspieszenie rozpoznania wpisu.  

Co prawda pozytywne rozpatrzenie wniosku zależy od uznania sądu, a przesłanką jest uzasadniony przypadek. Jeżeli jednak nie chcemy ponosić dodatkowych kosztów i płacić wysokiej ceny z powodu przedłużającego się rozpatrywania wniosku, warto takie pismo złożyć.

Za złożenie wyżej wskazanego wniosku sąd nie pobiera żadnych opłat. We wniosku należy podać argumenty przemawiająca za skróceniem czasu oczekiwania na wpis hipoteki (np. trudna sytuacja życiowa w związku z: ograniczeniem pracy, zwolnieniem spowodowanym sytuacją w kraju i na świecie itp.)

Jak złożyć wniosek o szybsze rozpoznanie wniosku wieczystoksięgowego?

Takie wnioski w obecnej sytuacji w kraju należy jednak składać za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Dla przykładu w Sądzie Rejonowym dla Warszawy – Mokotowa w Warszawie popularnie zwanym Hipoteką, czytamy:

utrzymuje się działanie jednego stanowiska Biura Podawczego; ogranicza się liczbę wejść interesantów Sądu – do 10 osób w budynku Hipoteki; udzielanie informacji – wyłącznie zdalnie za pośrednictwem numerów telefonów i adresów e – mail; wydawanie odpisów i dokumentów odbywa się za pośrednictwem poczty; wgląd do akt ksiąg wieczystych i akt spraw w czytelni zostaje ograniczony wyłącznie do spraw pilnych.

Powiedzmy sobie szczerze, że aktualnie nie polecamy wizyty w sądzie w trosce o siebie i innych, a nawet odradzamy. Wniosek możemy sporządzić samodzielnie w domu, podpisać go i nadać pocztą listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

Jeszcze tylko wizyta na poczcie … i można obwieścić kolejny wielki mały sukces, ale to już zupełnie inna historia.

Zapraszamy do innych naszych tekstów i kontaktu.

Ta strona korzysta z ciasteczek Więcej informacji

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Zamknij