Notariusz Warszawa Centrum Śródmieście Wola Ochota Mokotów Kancelaria Notariusze
Notariusz Warszawa
+48 537 052 800; +48 22 404 78 04
otwarte: poniedziałek – piątek
09:00 – 17:00
Notariusz Warszawa

Zgubiłem wypis aktu notarialnego i co dalej?

Zgubiłem wypis aktu notarialnego i co dalej?

Akt notarialny to dokument urzędowy, sporządzany przez notariusza. Przykładam jest umowa sprzedaży sporządzana właśnie w tej formie. Po jej odczytaniu, podpisywana jest przez strony czynności i notariusza. Następnie strony otrzymują wypisy aktu notarialnego. 

Dlaczego otrzymujemy wypis a nie oryginał aktu? 

Ponieważ każdy notariusz ma obowiązek przechowywania oryginałów aktów notarialnych w swojej kancelarii. Stronom wydaje się wypisy aktów notarialnych dokonywanych czynności, które mają moc oryginału. Trzeba pamiętać, że czas przechowywania aktów notarialnych w kancelarii jest ograniczony do 10 lat. W tym czasie, jako strona czynności, w każdej chwili możemy zwrócić się do notariusza o wydanie nam wypisu aktu notarialnego. Koszt wypisu określa rozporządzenie i w chwili obecnej wynosi 7,38 zł za każdą stronę dokumentu. Oczywiście możemy prosić o dowolną liczbę wypisów i w każdym momencie, jeśli od naszej wizyty w kancelarii, w której podpisywaliśmy dany akt nie minęło więcej niż 10 lat. 

Co jeśli akt był 10 lat temu? 

I wtedy nie musimy się niczego obawiać, ponieważ notariusz nie niszczy aktów notarialnych tylko wysyła je do archiwum sądowego odpowiedniego wydziału ksiąg wieczystych. W przypadku gdy notariusz zaprzestaje prowadzenia działalności kancelarii, zarówno w przypadku jego przejścia na emeryturę czy zrezygnowania z wykonywania zawodu czy też z powodu śmierci, oryginały aktów również trafiają do archiwum sądowego. 

Przykładowo w Warszawie archiwum sądowym będzie Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie. 

Co zrobić w sytuacji gdy kupiliśmy mieszkanie u notariusza w Warszawie w 1998 roku i właśnie się zorientowaliśmy, że zgubiliśmy naszą podstawę nabycia ? 

Wówczas musimy udać się do archiwum sądowego i złożyć wniosek o wydanie wypisu. W takim przypadku wypisy aktów notarialnych wydaje sąd rejonowy. Sam wypis podpisuje sędzia, asesor sądowy lub referendarz sądowy i opatruje go pieczęcią urzędową. 

W przypadku gdy nasz akt notarialny został sporządzony w państwowym biurze notarialnym przed rokiem 1991 po jego wypis również udajemy się do archiwum sądowego.

Ta strona korzysta z ciasteczek Więcej informacji

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Zamknij