Sytuacja majątkowa małżonków na europejskich przykładach
Rozdzielność, wspólność a może odszkodowanie majątkowe? Jakie rozwiązania prawne regulujące kwestie majątkowe w małżeństwie stosowane są w innych krajach europejskich. Gdyby ktoś był zainteresowany pozyskaniem informacji dotyczących rozdzielności majątkowej małżeńskiej w Polsce, serdecznie zapraszamy do lektury naszego artykułu sprzed paru tygodni. Klik!
Czerwiec wydaje się być w tym roku miesiącem o mało przyjaznej aurze. Pogoda nas nie rozpieszcza, za oknem deszcz i wiatr, w telefonach alerty informujące o groźnych burzach a mimo tego humor zawsze może poprawić nam dobre jedzenie, w tym truskawki.
Rzecz się dziać będzie o jedzeniu
Kuchnia włoska, francuska, a może szwedzka? Włoska znana jest z wielu specjałów: pizzy, makaronów i słodkich deserów. Kuchnia francuska przez długi czas wywierała istotny wpływ na smaki innych krajów, najczęściej kojarzona z sosami, serami, ślimakami i oczywiście bagietką z winem. Kuchnia szwedzka kojarzy mnie się z klopsikami i dużą ilością żurawiny.
Stare przysłowie mówi: przez żołądek do serca, a od tego miejsca już krótka droga do miłości a czasem i do małżeństwa.
- Czy w małżeństwie tak jak jedzeniem, wszystkim należy się dzielić?
- Czy małżeństwo scala nie tylko dwie jednostki, ale także i majątki scalonych węzłem małżeńskim?
- Co się dzieje z naszymi pieniędzmi po zawarciu związku małżeńskiego?
- Jakie ustroje małżeńskie panują w wyżej opisanych krajach, w których królują: pizza, wino i żurawina?
- Jak kształtować się będzie wspólne życie jeśli dwójka zakochanych mieszkańców Rzymu, Paryża czy Sztokholmu stanie na ślubnym kobiercu ?
Włochy, Francja i Szwecja
Bianca i Carlo poznali się w uroczej pizzerii w Rzymie. Połączyła ich miłość do calzone i raz dwa zdecydowali się na zawarcie związku małżeńskiego. Ustawowym małżeńskim ustrojem majątkowym we Włoszech jest wspólność majątkowa. Bianca i Carlo mogą jednak zmienić ustrój panujący w ich małżeństwie na umowny. Mają wówczas do wyboru rozdzielność majątkową i umowną wspólność majątkową.
Emma i Adrien poznali się na wystawie sztuki współczesnej w Paryżu przy kieliszku białego wina. Miłość… Po wielu wspólnych latach zdecydowali się zawrzeć związek małżeński. Zgodnie z prawem francuskim ich małżeństwo podlegać będzie małżeńskiej wspólności majątkowej zakładającej wspólność dorobku.
Emma i Adrien przed ślubem mogli wybrać:
- zwykłą wspólność majątkową,
- pełną wspólność majątkową – składniki majątku i długi są wspólne,
- rozdzielność majątkową, czyli brak wspólności,
- albo rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków, która oznacza brak wspólności z możliwością otrzymania odszkodowania wyrównującego dorobek po ustaniu małżeństwa.
Malin i Kurt poznali się na Midsommar, który dla wielu Szwedów oznacza początek wakacji. Nie przypadli sobie wtedy do gustu. Dopiero po paru miesiącach spotkali się ponownie i od tego czasu stali się nierozłączni. W pewnym momencie postanowili zalegalizować swój związek. Sprawdzili w kodeksie małżeńskim, że ustawowym małżeńskim ustrojem majątkowym w ich kraju jest rozdzielność majątkowa z odroczoną wspólnością. Dowiedzieli się również, że nie ma alternatywnego ustroju, który małżonkowie mogliby wybrać.
Malin i Kurt posiadają własny majątek, niezależnie od tego, czy dorobili się go przed zawarciem małżeństwa, czy w czasie jego trwania. Każde osobno jest odpowiedzialne wobec swoich wierzycieli. Gdyby Malin i Kurt postanowili się rozwieść przysługiwałoby im prawo do połowy małżeńskiej masy majątkowej po ustaniu małżeństwa.
Jak widać na powyższych przykładach każdy kraj w Europie ma odmienne uregulowania dotyczące ustrojów majątkowych małżeńskich.
Europejski Kodeks cywilny
Od wielu lat w ramach bycia członkiem Unii Europejskiej trwają prace nad Europejskim Kodeksem cywilnym dla wszystkich państw członkowskich, mającym na celu ujednolicenie prawa prywatnego na obszarze Wspólnoty, jednak prawo rodzinne najpewniej pozostanie uregulowane w każdym państwie osobno. Ustroje majątkowe w każdym państwie są uregulowane w sposób bardzo szczegółowy, a rozwiązania przeważnie wynikają z historii i kultury danego narodu.