Notariusz Warszawa Centrum Śródmieście Wola Ochota Mokotów Kancelaria Notariusze
Notariusz Warszawa
+48 537 052 800; +48 22 404 78 04
otwarte: poniedziałek – piątek
09:00 – 17:00
Notariusz Warszawa

Sytuacja majątkowa małżonków na europejskich przykładach

Sytuacja majątkowa małżonków na europejskich przykładach

Rozdzielność, wspólność a może odszkodowanie majątkowe? Jakie rozwiązania prawne regulujące kwestie majątkowe w małżeństwie stosowane są w innych krajach europejskich. Gdyby ktoś był zainteresowany pozyskaniem informacji dotyczących rozdzielności majątkowej małżeńskiej w Polsce, serdecznie zapraszamy do lektury naszego artykułu sprzed paru tygodni. Klik!

Czerwiec wydaje się być w tym roku miesiącem o mało przyjaznej aurze. Pogoda nas nie rozpieszcza, za oknem deszcz i wiatr, w telefonach alerty informujące o groźnych burzach a mimo tego humor zawsze może poprawić nam dobre jedzenie, w tym truskawki.

Rzecz się dziać będzie o jedzeniu

Kuchnia włoska, francuska, a może szwedzka? Włoska znana jest z wielu specjałów: pizzy, makaronów i słodkich deserów. Kuchnia francuska przez długi czas wywierała istotny wpływ na smaki innych krajów, najczęściej kojarzona z sosami, serami, ślimakami i oczywiście bagietką z winem. Kuchnia szwedzka kojarzy mnie się z klopsikami i dużą ilością żurawiny.  

Stare przysłowie mówi: przez żołądek do serca, a od tego miejsca już krótka droga do miłości a czasem i do małżeństwa. 

  • Czy w małżeństwie tak jak jedzeniem, wszystkim należy się dzielić? 
  • Czy małżeństwo scala nie tylko dwie jednostki, ale także i majątki scalonych węzłem małżeńskim? 
  • Co się dzieje z naszymi pieniędzmi po zawarciu związku małżeńskiego?
  • Jakie ustroje małżeńskie panują w wyżej opisanych krajach, w których królują: pizza, wino i żurawina?
  • Jak kształtować się będzie wspólne życie jeśli dwójka zakochanych mieszkańców Rzymu, Paryża czy Sztokholmu stanie na ślubnym kobiercu ?

Włochy, Francja i Szwecja

Bianca i Carlo poznali się w uroczej pizzerii w Rzymie. Połączyła ich miłość do calzone i raz dwa zdecydowali się na zawarcie związku małżeńskiego. Ustawowym małżeńskim ustrojem majątkowym we Włoszech jest wspólność majątkowa. Bianca i Carlo mogą jednak zmienić ustrój panujący w ich małżeństwie na umowny. Mają wówczas do wyboru rozdzielność majątkową i umowną wspólność majątkową.

Emma i Adrien poznali się na wystawie sztuki współczesnej w Paryżu przy kieliszku białego wina. Miłość… Po wielu wspólnych latach zdecydowali się zawrzeć związek małżeński. Zgodnie z prawem francuskim ich małżeństwo podlegać będzie małżeńskiej wspólności majątkowej zakładającej wspólność dorobku.

Emma i Adrien przed ślubem mogli wybrać:

  • zwykłą wspólność majątkową, 
  • pełną wspólność majątkową – składniki majątku i długi są wspólne, 
  • rozdzielność majątkową, czyli brak wspólności,
  • albo rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków, która oznacza brak wspólności z możliwością otrzymania odszkodowania wyrównującego dorobek po ustaniu małżeństwa.

Malin i Kurt poznali się na Midsommar, który dla wielu Szwedów oznacza początek wakacji. Nie przypadli sobie wtedy do gustu. Dopiero po paru miesiącach spotkali się ponownie i od tego czasu stali się nierozłączni. W pewnym momencie postanowili zalegalizować swój związek. Sprawdzili w kodeksie małżeńskim, że ustawowym małżeńskim ustrojem majątkowym w ich kraju jest rozdzielność majątkowa z odroczoną wspólnością. Dowiedzieli się również, że nie ma alternatywnego ustroju, który małżonkowie mogliby wybrać.

Malin i Kurt posiadają własny majątek, niezależnie od tego, czy dorobili się go przed zawarciem małżeństwa, czy w czasie jego trwania. Każde osobno jest odpowiedzialne wobec swoich wierzycieli. Gdyby Malin i Kurt postanowili się rozwieść przysługiwałoby im prawo do połowy małżeńskiej masy majątkowej po ustaniu małżeństwa.

Jak widać na powyższych przykładach każdy kraj w Europie ma odmienne uregulowania dotyczące ustrojów majątkowych małżeńskich.

Europejski Kodeks cywilny

Od wielu lat w ramach bycia członkiem Unii Europejskiej trwają prace nad Europejskim Kodeksem cywilnym dla wszystkich państw członkowskich, mającym na celu ujednolicenie prawa prywatnego na obszarze Wspólnoty, jednak prawo rodzinne najpewniej pozostanie uregulowane w każdym państwie osobno. Ustroje majątkowe w każdym państwie są uregulowane w sposób bardzo szczegółowy, a rozwiązania przeważnie wynikają z historii i kultury danego narodu. 

Ta strona korzysta z ciasteczek Więcej informacji

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Zamknij