Notariusz Warszawa Centrum Śródmieście Wola Ochota Mokotów Kancelaria Notariusze
Notariusz Warszawa
+48 537 052 800; +48 22 404 78 04
otwarte: poniedziałek – piątek
09:00 – 17:00
Notariusz Warszawa

Zadatek a koronawirus, czyli siła wyższa

Zadatek a koronawirus, czyli siła wyższa

Zadatek u notariusza występuje przy zawarciu przedwstępnej umowy sprzedaży na przykład nieruchomości. Jego funkcja to zabezpieczenie obu stron umowy: kupującego i sprzedającego.

Co się dzieje z zadatkiem w czasach koronawirusa ?

Czy możemy sytuację w kraju spowodowaną covid-19 zaliczyć do tzw. siły wyższej?

W normalnej sytuacji, w przypadku dojścia do skutku umowy sprzedaży, zadatek zaliczony zostałby na poczet ceny nieruchomości, jako jej część. Jeżeli zaś nie dojdzie do sprzedaży, strona z której winy umowa została niezrealizowana straci zadatek, albo jest zobowiązana do jego zwrotu w dwukrotnej wysokości. Pierwszy przypadek dotyczy kupującego, drugi sprzedającego.

Siła wyższa a koronawirus

Siła wyższa nie jest zdefiniowana w kodeksie cywilnym. Uznaje się ją za zewnętrzne, przypadkowe lub naturalne zdarzenie, którego skutkom nie da się zapobiec. Człowiek nie ma na nią żadnego wpływu.

Siła wyższa jest okolicznością, która może wyłączyć naszą odpowiedzialność za niedojście umowy do skutku.

Zaburzenie życia społecznego spowodowane koronawirusem jest siłą wyższą. Co to oznacza dla zadatku?

Zadatek należy zwrócić

Aby nie przepadł nam zadatek, albo abyśmy nie musieli płacić jego podwójnej wartości należy udowodnić, że umowa nie mogła dojść do skutku z powodu siły wyższej.

Może z powodu pandemii straciliśmy płynność finansową?

Nie jesteśmy w stanie pobrać wymaganych dokumentów ze względu na ograniczone godziny pracy urzędów lub nie jesteśmy w stanie dotrzeć na umowę, z uwagi na odbywanie przymusowej kwarantanny, a druga strona nie chce przedłużyć z nami terminu jej zawarcia.

Nie każda siła jest wyższa

Sytuacja w kraju związana z koronawirusem nie zawsze jest traktowana jako siła wyższa. Bada się konkretny przypadek. Gdy nie ma obiektywnych przyczyn nie zawarcia umowy sprzedaży nie możemy powoływać się na siłę wyższą. Jeżeli pracujemy w branży, na którą nie wpływa sytuacja panująca w kraju, ciężko będzie nam udowodnić brak płynności finansowej.

Pandemia a zadatek

Podsumowując pandemia spowodowana koronawirusem jest siłą wyższą, lecz należy uważać czy nie jest tylko pretekstem do zwolnienia z odpowiedzialności i badać każdy przypadek indywidualnie.

Zapraszam do naszych artykułów np. o Najmie Okazjonalnym

Ta strona korzysta z ciasteczek Więcej informacji

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Zamknij